2010-talet

<Till förstasidan>


Jobbtipset
Filmtipset
Bokhyllan
Recensioner
Krönikor


Aktuellt
Fotboll
Kultur
Mitt Sverige
Lyrik
Musikskolan


(o)kommenterat
Avlyssnat
OnkelD & MisterP
Tid i världen


Lyrik i Tid!

Välkommen med ditt bidrag till Tid på temat Mitt Sverige. Korta och långa bidrag. Glada och sorgsna skildringar. Mejla oss på


Vill du annonsera i tidskriftentid.se och kommande projekt?

Läs mer




Tidskriften Tid vill vara en motkraft mot den alltmer utbredda ytlighetstrenden.
Redaktörer: Dan Olsson och Mats Petersson.
Ansvarig utgivare:
Dan Olsson. Tid ges ut av Deomedia AB.


filmfestival 2006/

Lasse Hallström livstidsbelönad

I år får regissören Lasse Hallström filmfestivalens utmärkelse Lifetime Achievement Award och besöker Stockholm den 25 november. I motiveringen står bland annat att läsa:

"En av Sveriges mest uppskattade regissörer tog steget från Bullerbyn till Hollywood med bibehållen ödmjukhet. Med en utpräglad känsla för autenticitet och förståelse för människans inre har Hallström skapat kritikerhyllade, mångsidiga filmverk som går rakt in i hjärtat på publiken. Hans filmer präglas av en enkelhet och en närvaro som berättar historier om utanförskap och mänsklig förändring."

Lasse Hallström karriär spänner över de svenska En Kille och en Tjej (1975), ABBA: The Movie (1977) och Mitt liv som hund (1985) till Hollywoodproduktioner som Gilbert Grape (1993), Ciderhusreglerna (1999), Chocolat (2000) och Casanova (2005).

Tidigare har bland andra Elia Kazan, Gena Rowlands, Roman Polanski, Lauren Bacall, Erland Josephson och Oliver Stone och tilldelats den 7,3 kilo tunga Bronshästen, som därmed är världens tyngsta filmpris.

MP

© Tidskriftentid.se 2004