|
Det är åter dags för Stockholms filmfestival, för 17:e gången, som i år tillägnas filmfotografen Sven Nykvist som avled i höstas. Det som började med små försiktigt spretiga steg i skuggan av den redan då etablerade bjässen Göteborgs filmfestival har med tiden blivit en internationell filmfest att räkna med. Den 1626 november visas mer än 170 filmer på drygt 400 visningar. Och som sig bör på en festival av rang samsas okända och oetablerade filmskapare med kända namn som Todd Fields, John Cameron och årets guldpalmenvinnare Bobbie Peers.
Det finns gott om olika sektioner för cineasten att botanisera i.
I den internationella tävlingssektionen får deltagarna ha gjort som mest tre filmer. Tjugo filmer finns med. Bland dem kan nämnas Todd Fields Little Children, Shortbus av John Cameron Mitchell (bilden) samt The Science of Sleep som är Michel Gondrys nya film efter Eternal Sunshine of a Spotless Mind.
Aluminiumhästen står på spel i kortfilmssektionen. Även här deltar tjugo filmer. Skandinavien är väl representerat, bland annat av Mirror, Mirror av Malou Schultzberg, norska Sniffer av Bobbie Peers och Jens Jonssons Linerboard med Reine Brynolfsson och Amanda Ooms i huvudrollerna.
I Open Zone är öppningsfilmen Philip Noyces Catch a Fire, en verklighetsbaserad, politisk thriller om en sydafrikansk oljearbetares väg mot frihet i ett land präglat av diskriminering och förtryck. Här finns också Guldpalmsnominerade Buenos Aires, 1977, om den numera i Sverige bosatte Claudio Tamburrinis flykt undan regeringslejda kidnappare i sjuttiotalets och diktaturens Argentina. Dessutom återvänder Mattias Glasner till filmfestivalen med sin flerfaldigt prisbelönade Den fria viljan (bilden).
American Independents visas som sig bör oberoende, annorlunda amerikansk film från både kända och okända regissörer. Här finns möjlighet att se Richard Linklaters animerade filmatisering av Philip Dicks A Scanner Darkly, och Richard Glatzers och Wash Westmorelands Oskuld (Quinceanera), årets stora vinnare på filmfestivalen i Sundance. Festivalen lockar också den svenska publiken med den förmodligen enda chansen att se Clerks II på bio.
Asian Images bjuder på Summer Palace, bannlyst i hemlandet Kina och som gett regissören Lou Ye fem års filmförbud för så kallad otillåten användning av bilder från 1989 års studentdemonstrationer på Himmelska fridens torg. Jia Zhang Kes Still Life, som utspelar sig mot bakgrund av det stora dammprojektet vid Yangtseefloden och som vann årets Guldlejon i Venedig, är öppningsfilm.
I Spotlight: Arabica finns en unik chans att höra röster från områden som många i väst bara kan möta via nyhetsrapporteringen. Ett exempel är Guldpalmsbelönade öppningsfilmen Infödd Soldat, regi Rachid Bouchareb, som ledde till ett ändrat politiskt beslut i Frankrike om ersättningen till krigsveteraner från andra världskriget, samt Keif Alhal, som är Saudiarabiens första långfilm någonsin. En annan film att vara nyfiken på är den egyptiska These Girls (bilden) av Tahani Rached.
Andra sektioner på filmfestivalen är Collage med tv-produktioner, dokumentärer och konstfilmer. För den fotbollsintresserade finns den matchlånga närstudien av fotbollslegenden Zinedine Zidane av Douglas Gordon. För den politiskt intresserade finns dokumentären Black Gold och Wal-Mart: The High Cost of Low Price som för oskyddade, underbetalda arbetares talan mot de på den globala marknaden osårbara storföretagen. Northern Lights fokuserar på film från de nordiska och baltiska länderna, som långfilmsdebuterande regissören Anders Morgenthalers Princess en animerad skildring av porrindustrins undre värld, från danska produktionsbolaget Zentropa.
Twilight Zone är en rundvandring bland skräck och gränsöverskridande genrefilm. Franska Them öppnar sektionen, med ett klassiskt tema på det skrämmande okända. Karim Hussain kommer med sin The Beautiful Beast (bilden). Festivalen stoltserar dessutom med världspremiären på amerikanska Mulberry Street, där Manhattan tas över av ett okänt virus som förvandlar människor till blodtörstande råttvarelser. Kan det vara nåt?
Naturligtvis kommer en hel drös av filmfolk på besök. Darren Aronofsky, John Cameron Mitchell, Malou Schultzberg, för att nämna några. Eller varför inte Daft Punk’s Electromas Thomas Bangalter och Beautiful Beast-regissören Karim Hussain.
I år är Mobil film på tapeten. I kortfilmstävlingen Mobile Movies har tio utvalda filmskapare fått uppdraget att göra en kortfilm på temat ”tillsammans”.
Bland de tävlande finns regissören Eric Khoo från Singapore, Johan Renck, med andra ord Stakka Bo men numera känd som reklam- och musikvideoregissör, Malou Schultzberg, dokumentärfilmaren Mia Engberg som gjort bland annat den erotiska kortfilmen Selma & Sofie, Martin Kellerman, mannen bakom succéserien Rocky, samt Malin Erixon vars The Forest… and 7 Illustrations Around the Name of a Tree röstades fram av internetbesökarna som vinnare i förra årets iFestival.
Bra att veta:
Biljetter säljs på festivalens hemsida, www.stockholmfilmfestival.se, där det mer matnyttig information om festivalen, samt på festivalcentret i Kulturhuset vardagar 11.0019.00 samt lördagsöndag 11.0017.00. Efter den 16 november kan man också köpa eventuellt kvarblivna biljetter på respektive biograf. Men glöm inte att köpa årskort som krävs för att kunna köpa biljett.
I år har festivalen dessutom ett 15-årskort, för att säkra den publika tillväxten. Alla 15-åringar bjuds på ett gratis årskort. Det enda som krävs är att ta sig till festivalcentret i Kulturhuset och kunna styrka att man är 15 år. Åldersgränsen är för övrigt satt till 15 år.
Mats Petersson
|